Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Konsultacje Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia
Uczniowie Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach aktywnie uczestniczyli w konsultacjach społecznych zorganizowanych przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. To przedsięwzięcie było dla uczniów cennym doświadczeniem i inwestycją we własny rozwój. Uczestniczący w konsultacjach młodzi ludzie mają wpływ na kształtowanie polityki społecznej państwa. Była to doskonała okazja by skonfrontować własne poglądy z poglądami innych osób, poszerzyć horyzonty i dostrzec różne aspekty nurtujących ich problemów. Uczniowie, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu są przekonani, że był to właściwie zainwestowany czas.
Więcej na temat konsultacji: https://www.gov.pl/web/dlamlodych/zachodniopomorskie-konsultacje-rzadowej-strategii-dla-mlodych-z-rekordowa-frekwencja
Sukces Pauliny w powiatowym przeglądzie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Dnia 19.03 br. w Gryfickim Domu Kultury odbył się przegląd powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły Paulina Kruza. Zaprezentowała się ona w dwóch kategoriach - Wywiedzione ze słowa z utworem Jana Lechonia "Symfonia imion" oraz Teatrze jednego aktora w monodramie napisanym przez Paulinę we współpracy z Tomaszem Zarębą pt: "Monolog dyrektorki". Uczennica zdobyła kwalifikację do przeglądu wojewódzkiego w kategorii Teatr jednego aktora.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Europejski Dzień Mózgu
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Ludzki mózg, to swego rodzaju centrum dowodzenia. To za jego zasługą możemy słyszeć czy widzieć, a także gromadzić informacje i przetwarzać je. Każda z jego półkul ma za zadanie odpowiadać za inne funkcje życiowe. Lewa półkula odpowiedzialna jest za mówienie i rozumienie mowy oraz za logiczne myślenie, pisanie i czytanie. Za to prawa półkula mózgu pozwala nam na kreatywność i rozwijanie wyobraźni, a także talentów muzycznych czy artystycznych. To również nasza "baza odczuwanych emocji". Co jeszcze wiemy o ludzkim mózgu?
Jak dbać o mózg?
Nasz mózg pracuje najlepiej podczas snu i to właśnie od mózgu zależy nasza kondycja umysłowa, ale poniekąd również fizyczna. Dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Wystarczy zdrowa dieta, prawidłowa ilość snu i dobre nawodnienie. Mózgowi szkodzi na przykład palenie papierosów, zjadanie dużych ilości cukru, picie alkoholu, częste korzystanie z fast foodów, nadwaga czy cukrzyca.
Ciekawostki na temat ludzkiego mózgu
Mózg to organ naszego ciała, który jest najbardziej złożony. Pewnie naukowcy wciąż nie odkryli wszystkich jego tajemnic, ale wyszperaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat ludzkiego mózgu:
-
Ludzki mózg waży zazwyczaj około 1,3 kg.
-
Każdy człowiek ma średnio około 70 000 myśli na dzień.
-
Każdy człowiek śni przez około 1, 5 godziny każdej nocy. Sny mają nawet osoby niewidome.
-
Jeśli do mózgu nie dopływa tlen, może on przeżyć w takiej sytuacji maksymalnie 6 minut.
-
Mózg człowieka to jedyny narząd w organizmie, który nie odczuwa bólu.
-
Mózg stanowi jakieś 2 % masy ciała każdego człowieka.
-
Z jaką szybkością mózg przetwarza informacje? Nawet 120 m/s!
-
Mózg składa się aż w 73 % z wody.
-
Wystarczy odwodnić się w 2%, aby mieć problem z pamięcią i zdolnościami poznawczymi.
-
Mózg ludzki przypomina konsystencją żelatynę lub bardzo miękkie tofu.
-
Do naszego mózgu trafia codziennie 20 % całkowitej ilości zarówno tlenu, jak i krwi.
-
Przez mózg przepływa co minutę nawet 1000 mililitrów krwi.
-
Męski mózg jest nawet o 10 % większy od mózgu kobiet.
-
Nasz mózg posiada aż 100 miliardów neuronów.
-
Ludzki mózg jest w pełni dojrzały dopiero po 25 latach.
To wszystko brzmi bardzo poważnie, prawda? Zatem pora się trochę pośmiać. Poniżej znajdziecie odrobinę czarnego humoru.
Proponujemy kilka memów i żartów na temat ludzkiego mózgu.
Samorząd Uczniowski
-
Wiosenny konkurs rowerowy
Ogłaszamy konkurs na najlepiej przedstawioną Trasę rowerową po ścieżkach Powiatu Gryfickiego i okolic.
Film lub kolaż zdjęć wrzucamy pod postem konkursowym na Facebooku szkoły
Praca powinna zawierać:
- zdjęcia samodzielnie wykonane,
- opis tras,
- ilość kilometów,
- ciekawostki
Twój opis trasy powinien zachęcić innych do wycieczki.
Prace zamieszczamy pod postem do 20 marca 2021.
Ogłoszenie wyników nastąpi 21 marca na szkolnym Facebooku!!!
NA ZWYCIĘZCĘ CZEKA NIESPODZIANKA!
Dajmy Amelce powód do uśmiechu!
Oto Amelka, niezwykle silna osoba, walczy z chorobą nowotworową... ma kolejny jej nawrót. Dzielnie walczy zachowując pozory normalności i przy tym jest bardzo dobrą uczennicą.
Amelka 23 marca obchodzi swoje 13 urodziny. Jej marzeniem jest dostać kartkę urodzinową, dlatego zwracamy się do Was z prośba o przekazanie życzeń, które z pewnością sprawią jej wiele radości.
Samorząd Uczniowski
Kurs kelnerski w ramach projektu „Postaw na swój rozwój zawodowy”
Uczniowie ZS im. Czesława Miłosza w Gryficach po raz kolejny podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności. Tym razem na kursie kelnerskim w ramach projektu „Postaw na swój rozwój zawodowy”
Profesjonalny serwis kelnerski jest idealnym uzupełnieniem dobrej kuchni. Musimy pamiętać, że goście przychodzą do restauracji nie tylko po to aby zjeść. Chcą przede wszystkim spędzić miło czas i poczuć się wyjątkowo. Zadowolony gość zostawi spory napiwek, odwiedzi lokal ponownie i przyprowadzi znajomych.
Kelner to osoba, która nie tylko przyjmie zamówienie, obsłuży gościa i przyniesie rachunek. Jego zadaniem jest sprostać wymaganiom klienta, polecić dania, dobrać wino i sprawić, aby gość poczuł się wyjątkowo.
Projekt „ Postaw na swój rozwój zawodowy” realizowany jest przez Powiat Gryficki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Erasmus+
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła zakwalifikowała się do realizacji Programu Erasmus+, mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Oznacza to, że już wkrótce nasi uczniowie będą mogli podróżować i odbywać praktyki we Włoszech, Hiszpanii lub Irlandii.
Lekcja obsługi turystycznej w praktyce
- 2
"Check-in, gate bag, boarding time" to nie przypomnienie o kolejnej lekcji języka angielskiego, ale słownictwo używane na lotniskach.
Taki przyspieszony kurs obsługi turystycznej mieli okazję przejść uczniowie naszego technikum podczas zwiedzania Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.
Młodzież poznała tajniki pracy na wszystkich stanowiskach terminala. Nawet niesprzyjająca aura i wycieczka w reżimie sanitarnym nie przeszkodziły uczniom w dobrej zabawie.
Uwieńczeniem pobytu na lotnisku było spotkanie piłkarzy "Pogoni Szczecin", którzy lecieli na mecz z Jagiellonią.
Dziękujemy Szczecin Airport - było niesamowicie, pełen profesjonalizm wrócimy.
Z okazji Dnia Mężczyzny
zdrowia, radości, spełnienia marzeń,
samych cudownych chwil
i wyłącznie słonecznych dni -
wszystkim Panom
życzy
Samorząd Uczniowski
Życzenia z okazji Dnia Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet
życzę
Wszystkim Paniom
szczęścia, uśmiechu, a nade wszystko zdrowia!
W imieniu męskiej części pracowników
Zespołu Szkół im. Czesława Miłosza
- Stanisław Stolz
DZIEŃ KOBIET
Dziś swój Dzień obchodzą wszystkie Kobiety.
Z okazji tej składamy Paniom najserdeczniejsze życzenia
spełnienia marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet.
Chłopców zapraszamy do dołączenia się do życzeń na https://www.facebook.com/listopadgryfice
Tego Dnia wszystkie uczennice zostają zwolnione z odpowiedzi
Samorząd Uczniowski
Światowy Dzień Walki z Depresją - 23 lutego
Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaburzenia depresyjne są czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Czas pandemii może zwiększyć te statystyki. Nie można tego bagatelizować!
Depresja nie jest słabością, ani wadą osobowości, to choroba wypartych uczuć, które domagają się uwolnienia.
Deborah Serani
Depresja jest chorobą, która mocno wpływa na relacje. Osoba chora izoluje się od otoczenia, stroni od kontaktów z przyjaciółmi, najbliższymi, rodziną, zamyka się w świecie własnych emocji i przeżyć. Osoby chorujące na depresję czują się znacznie gorzej przez dłuższy czas, tak jakby nie były sobą. Towarzyszy im smutek, tracą radość i poczucie sensu życia, pojawia się rezygnacja i pesymizm, odsuwają się od innych i zamykają w sobie. Mimo, że depresja to realne cierpienie, przez wielu jest bagatelizowana i sprowadzana do banalnego obniżenia nastroju, chwilowej fanaberii lub lenistwa.
Depresja to choroba wymagająca specjalistycznej pomocy. Konieczna jest konsultacja psychiatryczna i psychologiczna. Wcześnie postawiona diagnoza daje możliwość podjęcia właściwego leczenia w postaci farmakoterapii i psychoterapii. Tak jak każdy stan chorobowy, tak i stan depresyjny potrzebuje określonego czasu leczenia. Choroba ta, jak żadna inna, wymaga ze strony najbliższego otoczenia wiedzy na jej temat i ogromnej dozy empatii ukierunkowanej na chorego. Wymaga zrozumienia i akceptacji choroby.
Pamiętajmy, że depresja to choroba, a nie wybór. I w związku z tym nie ma nic gorszego niż będąc chorym - usłyszeć od otoczenia weź się w garść...
Okazujmy sobie ciepło, wsparcie i zrozumienie
Nie traćmy czasu, szukajmy pomocy u specjalistów dla siebie i swoich bliskich.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku
Samorząd Uczniowski
Juniorki LOMS na podium Mistrzostw Województwa
- 1
W hali Gryf Arena spotkały się najlepsze zespoły naszego województwa aby wyłonić tę najlepszą. Turniej otworzyli Panowie Ryszard Chmielowicz – Starosta Powiatu oraz Waldemar Wawrzyniak – Wicestarosta Powiatu. Aby wywalczyć medal mistrzostw nasze juniorki musiały w swoim pierwszym spotkaniu pokonać drużynę ze Szczecina. Słodką tajemnicą trenera Przemysława Melnika i drużyny jest odprawa jaką tuż przed meczem zrobił trener w szatni. Efekt tego „tajnego spotkania” był imponujący. Jak pisał w Odzie do Młodości - Adam Mickiewicz : „bez serc, bez ducha to szkieletów ludy…” . Te słowa naszego wieszcza idealnie pasowały tego dnia do zawodniczek Plas LOMS Gryfice. Na parkiet wyszły skoncentrowane i zdeterminowane. Po zaciętym meczu, w pierwszych dwóch setach, pokonały bezradne szczecinianki 3:0! Mamy medal! Jaki? To zależało od meczu pomiędzy drużynami z Koszalina i Szczecina. Nasze lwice, przygotowywały się do ostatniego turniejowego spotkania z drużyną PSPS SMS Police. Policka drużyna była zdecydowaną faworytką całych rozgrywek. Jest to zespół rozgrywający swoje mecze w II Lidze PZPS. Dołącza do rozgrywek wojewódzkich tylko w turniejach finałowych. Wszystkie mecze w województwie, policzanki wygrywały gładko i bez wysiłku po 3:0. Do czasu. Tej niedzieli nasza drużyna postanowiła napisać swoją „Odę do siatkówki”! Rozluźnione medalem i zmotywowane przez trenera nasze zawodniczki grały jak natchnione. Zaskoczone policzanki nie mogły przebić się przez nasz blok. Ataki naszych siatkarek w większości były kończącymi. Do tego trudna zagrywka i walka o każdą piłkę, spowodowała, że po 40 minutach było 2:0 dla Plas LOMS. Sensacja wisiała w powietrzu. Parafrazując „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza – „umilkły przeciwniczki, stali trenerzy zadziwieni mocą, czystością, dziwną harmoniją gry Plas LOMS”. Dopiero bardzo ostra reprymenda trenera policzanek spowodowała, że drużyna ta obudziła się z letargu. Nasze zawodniczki postawiły tego dnia bardzo trudne warunki przeciwniczkom. Walczyły do końca jak równe z równymi. Po ponad dwugodzinnym pojedynku przegrywamy ten mecz 2:3, lecz parkiet opuszaliśmy z podniesionymi głowami. Zawodniczki i trener zbierali zasłużone gratulacje za ten mecz. Brawo! Zdobyliśmy brązowy medal Mistrzostw Województwa i tym samym awans do ćwierćfinału Mistrzostw Polski! Dziewczęta napisały swoją „Odę do Siatkówki”.
Ceremonię zakończenia Turnieju przeprowadził Prezes Wojewódzkiej Federacji Sportu Pan Sławomir Strąkowski oraz Członek Zarządu Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej – Pan Marek Irek.
Wyniki spotkań:
Plas LOMS Gryfice vs UKS Pomorzanie Pogodno Bukowe Szczecin 3:0 (25:23)(25:20)(25:9)
MKS Koszalin vs KPS Czaplinek 3:0
PSPS SMS Police vs KPS Czaplinek 3:0
UKS Pomorzanie Pogodno Bukowe Szczecin vs MKS Koszalin 1:3
Plas LOMS Gryfice vs PSPS SMS Police 2:3 (25:21)(25:20)(22:25)(19:25)(12:15)
Światowy Dzień Kota 17 lutego 2021 r.
Zapraszamy na Konkurs fotograficzny z okazji Dnia Kota. Tytuł konkursu: "Kot pomagający w zdalnej nauce"
17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota - jest to wspaniały czas, abyśmy mogli podzielić się zdjęciami swoich pupili!
Z tej okazji organizujemy konkurs pt. "Kot pomagający w zdalnej nauce". Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły do przesyłania zdjęć.
Zdjęcia można zamieszczać bezpośrednio pod postem na https://www.facebook.com/listopadgryfice/
Na fotki czekamy do 17 lutego! Zdjęcie z największą ilością lajków otrzyma tytuł "Najlepszy kot pomagający w zdalnej nauce".
Powodzenia!
Dzień Świętego Walentego
14 lutego to wyjątkowy dzień dla wszystkich zakochanych. W Walentynki celem jest sprawić przyjemność ukochanej lub ukochanemu i dać wyraz swojej sympatii do drugiej osoby. W tym pięknym i pełnym uczuć czasie wszystkim zakochanym i nie tylko...
Sukcesów w życiu, szczęścia w miłości.
Dużo uścisków, samych radości.
Spełnienia marzeń, mocy słodyczy,
w dniu Walentego
życzy Samorząd Uczniowski
Regulamin zdalnego nauczania z wykorzystaniem aplikacji Ms TEAMS i dziennika elektronicznego LIBRUS
Lista kandydatów na wolne stanowisko pracy – REFERENT
w Zespole Szkół im. Czesława Miłosza w Gryficach, spełniających wymagania formalne:
1. Małgorzata Grzelak
ul. Gryficka 17/2
72-342 Cerkwica
2. Wioletta Jolanta Żywicka
ul. Słoneczna 33a/1
72-342 Cerkwica
Stanisław Stolz – przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (EPKwZ) i egzaminu zawodowego (EZ) w sesji zimowej (styczeń – luty) 2021 r.
Staropolskie życzenia świąteczne
Archiwum Aktualności